Yıkım Teknikleri

Kat kesme ile yıkım işlemi

Kompresör ve hilti yardımıyla tamamen el yordamıyla yapılan yıkım tekniğidir.Genellikle bitişik nizam binaların yıkımında tercih edilir.

mini makina ile kat eksiltme

Vinç yardımıyla binanın en üst tabliyesine çıkarılan mini eskavatörler yardımıyla binanın kat sayısında azaltma yapılan tekniktir

genellikle 8 kat üzeri olan yapılarda uzun erişimli çene makasın ulaşacağı kata kadar yıkım işlemi kat kesme usulü ile yapılmaktadır.

çökertme sistemi yıkım

eskavatör yardımıyla kontrollü olarak binanın taşıyıcı kolon ve kirişlerinin kırılması ile binayı bir yonde çöktürme şeklinde kullanılan tekniktir . Bu teknik yıkım yapılacak binanın çevreye zarar vermeyecek durumlarda ve yıkılmasında aciliyet olan binaların yıkımında uygulanır. bu teknik tecrübe ve mühendislik gerektıren bir uygulamadır.

patlayıcı kullanarak yıkım

Bu teknik ülkemizde meskun mahallerde uygulanmasına müsade edilmeyen bir tekniktir . binanın statik projesine göre ön bir çalışma yapılarak yıkımı yapılacak binanın taşıyıcı kolonları numaralandırılarak karot delikleri açılır , açılan bu deliklere daha önce hesaplanan miktarda patlayıcı yerleştirilip patlama sıralaması yapılarak kontrollü bir şekilde yapının taşıyıcı sistemi yok edilir kontrollü bir şekilde binanın çökertilmesi sağlanır.

kat kesme ile yıkım

Kat kesme tekniği ; binalarda kat eksilmek için uygulanan bir tekniktir.Bazı yapılarda binaların taşıyıcı sistemi binanın kat sayısından daha azını taşıyacak güçte olduğu zaman böyle yapılarda kat sayısında eksilme yapılması gerek duyulmaktadır .

Kat kesme tekniği uygulanacak binaların en üst tabliye betonundan başlanarak kompresör ,karot ve hilti desteğiyle işçi maharetiyle alt tabliye betonuna zarar vermeden yapılan uygulamadır.

Bize Ulaşın

0546 433 03 13

0555 890 67 14